2007 m. rugsėjo 14 d., penktadienis

AR ILGAI LANKSTYSIMĖS KAPITALUI

Dabar labai madinga ką nors pasmerkti: Ispanijos režimą, „praliejusį lietuvių krepšinio aistruolių kraują“ („Ūkininko patarėjas“, rugsėjo 13 d.) ir kad Sėklą leido pasodinti į cypę, Rusijos režimą, kad imituoja demokratiją, Baltarusijos režimą, kad demokratijos net neimituoja, t.t., ir pan. O man tokiam fone noris pasmerkti kapitalizmą. Kapitalo viešpatavimas jau peržengė visas ribas. Žinoma, gražu, blizga, didesnės galimybės. Bet kam? Tiems, kas turi ir gali. Bet ir tai neilgai, nes išorinis blizgesys, deja, devalvuoja tikrąsias vertybes. Ir ne todėl, kad tai dėsnis, o todėl, kad mums taip patogiau.
Absoliutus kapitalo kultas baigia sunaikinti paskutinius padorumo, pagarbos, mandagumo likučius. Nei mokyklos, nei tėvai nepajėgūs auklėti vaikų, nes šie, naudodamiesi kapitalo iškovota laisve daryti ką nori bei, prie viso to, puikiai išmanydami savo teises, auga draskydami akis visiems aplinkui ir vieni kitiems. Atrodo, ginklai jiems dar neprieinami, bet ar ilgam?
Tiesa, yra ir kitų būdų naikinti vieni kitiems – pavyzdžiui, karas keliuose. Nuo kalbų apie tai jau koktu, juk reikia pagaliu kažką daryti! Griežtai, drastiškai ir nekreipiant dėmesio į komentarus. Bet ne, čia plačia krūtine išnyra kapitalas ir prabyla apie mažėsiančius pelnus. Be abejo, mielasis, visa kita nesvarbu, žemai tau lenkiamės...
Lenkiamės visur ir nuolat. Didybe žaižaruojantiems monstrams miesto centre, kiekvienai besišypsančiai reklamai, didžiulėms blizgančioms mašinoms, vairuojamoms aplinkoje nesiorientuojantiems padarams... Beje, reklamomis nenukabinėtos liko bene tik bažnyčios. Neseniai atsirado dar viena reklamų rūšis – automobilio gatvėmis tąsomas stendas. Įsivaizduoju, kaip trūksta papildomų transporto priemonių mieste ypač per kamščius! Ir kas sakė, kad paklausa formuoja pasiūlą? Pasiūla pati taip braunasi į tavo gyvenimą, kad jau nebežinai, kokių poreikių pats turi. Kodėl kapitalui atrodo, kad jis esąs pajėgus nuspręsti, ko žmonėms reikia?
Nežinau, kiek dar tylės skurdas. Tik žinau, kad alkanas, pažemintas ir piktas žmogus yra penkis kartus stipresnis (adrenalinas). Nepadės nei aukštos sienos, nei apsauginiai.

Mergaite.RAUDONAIS.BATELIAIS

Komentarų nėra: